Víme, co je právě trendy...

... a povíme to i vám! Plazmové televize, mobilní telefony, ale i pračky, vysavače, kuchyňské spotřebiče a výrobky pro péči o krásu a zdraví se neustále mění a zdokonalují. Pomůžeme vám lépe se orientovat v novinkách na českém trhu. Můžete se inspirovat tipy na dárky nebo s námi vybrat nový spotřebič podle vašich představ.

Jak vybrat žehličku

2013-07-31_113945Nevíte jak vybrat správnou žehličku? Matou vás všechny ty parametry příkonu, napařování, parního rázu a odvápňovacích systémů? Poradíme, čemu při výběru věnovat pozornost a jak si dřinu při žehlení alespoň trochu ulehčit dobře vybranou žehličkou.

 


Chci levnou či malou žehličku

Takzvaným suchým žehličkám bez napařovacího systému je dnes takřka odzvoněno. Lze je doporučit snad jen nenáročnému spotřebiteli, který shání, co nejlevnější kus, či potřebuje mít nějakou žehličku k dispozici třeba na koleji nebo chalupě a nechce do ní mnoho investovat. Setkáváme se i s typy žehliček přizpůsobeným speciálně potřebám cestovatelů. Jsou především malé, skladné a patří k nejlevnějším. Obecně vzato novou žehličku dnes pořídíte už od pár set korun.

S párou jde žehlení lépe
Jedním z nejdůležitějších parametrů výběru je kvalita žehlící plochy. Výrobci se neustále předhánějí v inovacích, díky čemuž máme možnost vybírat z opravdu široké škály materiálů. Nedoporučujeme levnější hliníkové ani teflonové povrchy, které jsou oproti ostatním měkké a snadno se poškrábou. S nejlepším hodnocením se naopak setkáváme u železných slitin, keramických žehlících ploch či u ploch zabrušovaných diamantovým prachem. Jsou mnohem stálejší, perfektně kloužou po oblečení a nezpůsobují na oděvu lesklý efekt.

Více děr, více páry
Dalším podstatným parametrem je množství napařovacích otvorů v žehlicí ploše. Jednoduše řečeno, čím větší počet, tím pro Vás lépe. Více otvorů znamená totiž více horké páry vstupující do zmačkaného prádla a jeho snazší narovnání. Prohlédněte si také rozmístění těchto otvorů. Z praktického hlediska je dobré, pokud je jich větší koncentrace především na špici žehlící plochy. Záleží i na velikosti nádržky na vodu, s větší nádržkou nemusíte tak často vodu doplňovat, zároveň udělá žehličku těžší.

Příkon a napájení
Tady opět platí pravidlo, „čí více, tím lépe“. Vyšší příkon Vám zajistí rychlejší nahřátí žehlící plochy a rovněž i rychlost vzniku horké páry. Optimální je koupě výrobku s příkonem přibližně 2000 W a více. Délka šňůry je také důležitá, žehličky TEFAL mají speciální uchycení šňůry systémem Acord, který zabrání mačkání prádla pohybem šňůry.

Pokrok nezastavíš
Zatímco se našim babičkám o napařování jen zdálo, my máme už přímo v žehličkách mnohdy k dispozici i systémy zabraňující ukládání vodního kamene. Jiné nám pro změnu umožňují regulaci množství a síly páry nezávisle na teplotě žehlící plochy. Některé modely žehliček disponují funkcí automatického vypnutí, pokud žehlička není po určitou dobu v pohybu. Další má zase speciálně tvarované držadlo, aby pěkně padla do ruky a neklouzala. Jiná umí napařovat i ve svislé poloze.

Perfektně padnoucí Braun
126 parních otvorů v kvalitní safírové žehlící ploše, 27 otvorů ve špičce, příkon 2400 W, to a mnohem více je Braun TexStyle Control. Otvory přímo na špičce zaručují přesnost při žehlení. Příkon je dostatečný pro tvorbu páry ze 400 ml velké nádobky. Braun je neuvěřitelně lehký a jako příslušenství dodává výrobce tzv. textilní protektor, který je po pouhém nacvaknutí připraven ochránit Vámi žehlený textil od nechtěných lesklých skvrn. Disponuje ergonomicky tvarovaným otevřeným držadlem, které padne jako ulité snad do každé ruky.

Máte hodně džínsů? Tefal je jasnou volbou
Tefal přichází na trh s žehličkou, která mimo jiné běžné funkce nabízí navíc speciálně přednastavené programy pro žehlení různých tkanin. Jednou z nich je nepoddajná a špatně žehlitelná džínsovina. Pokud jste majitelkou či majitelem velkého počtu džínsů, neváhejte a vybírejte. Model je dostupný v několika variantách.

Vhodný kandidát na žehlení košil
Pokud často žehlíte košile nebo jiné oděvy, u nichž často narážíte na knoflíky či záhyby, je pro Vás vhodnou volbou žehlička s úzkou žehlící plochou. Právě taková je žehlička Mistral od firmy Philips. Díky propracovanému parnímu systému a speciálně upravené úzké žehlící ploše hravě zvládne i ty nejméně poddajné švy a záhyby.

Parní systémy nejsou jen pro profíky
Čím dál tím více si lidé domů pořizují profesionálně vyhlížející parní systémy. Proč? Odpověď je nasnadě – jsou efektivní. Šetří čas až o 30 % oproti běžně udávanému času strávenému při žehlení. Princip spočívá v tom, že výrobník páry není zabudován přímo v žehličce, ale v tzv. generátoru. Pára je do žehličky vpravována při jejím položení na podstavec s generátorem. Časová úspora vyplývá z odpadnutí povinnosti neustále během žehlení dolévat vodu a znovu a znovu čekat na její zahřátí. Neopominutelnou výhodou je také možnost žehlení i při teplotách nižších než je teplota vzniku páry u běžných napařovacích žehliček (tam nízká teplota znamená, že se pára netvoří).

Parní systém Philips
Splňuje všechny předpoklady stát se dlouholetým členem každé domácnosti. Ve výbavě má funkci calc-clean, která ho spolehlivě zbavuje usazeného vodního kamene. K plnohodnotnému žehlení je připraven již během 8 minut od zapnutí. Z důvodu bezpečnosti disponuje dvěma spínači pro sepnutí, jedním pro žehličku a jedním pro generátor páry.